Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(7)
Form of Work
Książki
(7)
Publikacje popularnonaukowe
(5)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Proza
(1)
Status
available
(10)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia Ogólna
(7)
Wypożyczalnia F1
(1)
Wypożyczalnia F2
(2)
Wypożyczalnia F5
(1)
Author
Mortimer Ian (1967- )
(2)
Faron Barbara (1977- )
(1)
Galateria Daria (1950- )
(1)
Gristwood Sarah
(1)
Jones Dan (1981- )
(1)
Kaczyńska Barbara
(1)
Karwowska Magdalena
(1)
Loska Magdalena
(1)
Michałowska-Gabrych Iwona (1970- )
(1)
Nowakowska Justyna
(1)
Steensen-Leth Bodil (1945- )
(1)
Stępkowska Edyta
(1)
Year
2020 - 2025
(5)
2010 - 2019
(2)
Time Period of Creation
2001-
(6)
1901-2000
(1)
1989-2000
(1)
Country
Poland
(7)
Language
Polish
(7)
Audience Group
Dorośli
(7)
Demographic Group
Literatura angielska
(3)
Literatura duńska
(1)
Literatura polska
(1)
Literatura włoska
(1)
Subject
Władcy
(4)
Kobieta
(3)
Dynastie
(2)
Obyczaje i zwyczaje
(2)
Średniowiecze
(2)
Życie codzienne
(2)
Anglicy
(1)
Anna (księżniczka świdnicko-jaworska ; 1339-1362)
(1)
Beaufort, Margaret (1443-1509)
(1)
Ceremoniał dworski
(1)
Dwór (grupa osób)
(1)
Elżbieta (królowa Anglii ; 1437-1492)
(1)
Elżbieta Łokietkówna (królowa Węgier ; 1305-1380)
(1)
Epoka elżbietańska
(1)
Francuzi
(1)
Historia średniowieczna
(1)
Jadwiga (królowa Polski ; ok. 1266-1339)
(1)
Karolina Matylda Hanowerska (królowa Danii ; 1751-1775)
(1)
Książęta i księżne
(1)
Kultura
(1)
Kultura dworska
(1)
Lancasterowie (dynastia)
(1)
Ludwik XIV (król Francji ; 1638-1715)
(1)
Małżeństwo
(1)
Mezalians
(1)
Pałac w Wersalu
(1)
Piastowie (dynastia)
(1)
Plantageneci (dynastia)
(1)
Polityka dynastyczna
(1)
Rody
(1)
Ryksa Elżbieta (królowa Czech i Polski ; 1288-1335)
(1)
Ryksa Śląska (cesarzowa Hiszpanii ; ok. 1135-ok. 1185)
(1)
Salomea (błogosławiona ; 1211?-1268)
(1)
Struensee, Johann Friedrich von (1737-1772)
(1)
Trudne sytuacje życiowe
(1)
Trójkąt miłosny
(1)
Wojna Dwóch Róż (1455-1485)
(1)
Wojna domowa
(1)
Yorkowie (dynastia)
(1)
Świętosława (królowa Czech ; ok. 1045-1126)
(1)
Świętosława (królowa Szwecji, Danii i Norwegii ; po 967-po 1014)
(1)
Życie dworskie
(1)
Subject: time
1701-1800
(2)
1101-1200
(1)
1201-1300
(1)
1301-1400
(1)
1401-1500
(1)
1501-1600
(1)
1601-1700
(1)
Subject: place
Anglia (Wielka Brytania)
(3)
Dania
(1)
Europa
(1)
Francja
(1)
Polska
(1)
Wersal (Francja)
(1)
Wielka Brytania
(1)
Genre/Form
Biografia
(2)
Powieść historyczna
(1)
Domain
Historia
(6)
Etnologia i antropologia kulturowa
(1)
7 results Filter
Book
In basket
Piastówny na tronach Europy / Barbara Faron. - Wydanie 2. - Kraków : Wydawnictwo Astra, 2024. - 584 strony : ilustracje ; 21 cm.
Córkom i siostrom Piastów kroniki nie zawsze poświęcały dostatecznie wiele uwagi, a jednak zajmowały one ważne miejsce w polityce ojców i braci. Ich małżeństwa były gwarancją sojuszy z Przemyślidami, Arpadami, Rurykowiczami, Askańczykami, Wittelsbachami i innymi dynastiami średniowiecznej Europy. To one nadawały ton życiu kulturalno-religijnemu na dworach mężów, wychowywały przyszłych władców, a niekiedy pośredniczyły w pertraktacjach między członkami nowej rodziny i Piastami. Pozostawione przez przedwcześnie zmarłych mężów, nierzadko sprawowały rządy opiekuńcze w imieniu małoletnich synów. Autorka, na tle skomplikowanych stosunków międzydynastycznych, ukazuje intrygujące portrety kobiet z dynastii Piastów: poczynając od legendarnych Białej Knegini i Świętosławy (Sygrydy Storrady), przez wpływowe - szczególnie w okresie wdowieństwa - osobistości pokroju pierwszej królowej Czech, Świętosławy (Swatawy), słynącej z urody Ryksy Elżbiety czy potężnej Elżbiety Łokietkówny, po znane źródłom tylko pośrednio córki wielkich królów i mało znaczące ostatnie przedstawicielki rodu. Czternaście z nich, wliczając w to dwie koronowane władczynie Polski - Jadwigę kaliską i Jadwigę żagańską - zostało królowymi lub cesarzowymi. Były wśród nich Ryska śląska - cesarzowa Hiszpanii, żona Alfonsa VII Imperatora, Anna świdnicka - cesarzowa Świętego Cesarstwa Rzymskiego, czy Ryksa Bolesławówna - żona dwóch królów Szwecji i księcia nowogrodzkiego, a także matka króla Danii. Obok portretów znanych i niemal zapomnianych Pistówien ważny element książki stanowi tło ich życia, na które składają się skomplikowane relacje między Piastami i wieloma znanymi rodami dynastycznymi ze Wschodu i z Zachodu. Dynastiami, z którymi Piastowie z równą pasją walczyli i zawierali przyjaźnie, którym oddawali swoje córki i od których chętnie brali żony…
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Ogólna
All copies are currently on loan: sygn. 94(438).02 (1 egz.)
Book
In basket
Ludwik XIV miał swoistą obsesję na punkcie etykiety. Nierespektowanie lub niewłaściwe przestrzeganie jej zasad groziło utratą dotychczasowej pozycji i przywilejów. Wersalska etykieta była rodzajem gry. Określała stosunki i hierarchiczną zależność między poszczególnymi członkami dworu króla Francji. Była ważnym elementem wersalskiego widowiska. Wystudiowane ruchy, teatralne gesty i powtarzalność codziennych ceremoniałów wprowadzały ład i porządek, a każdy znał przynależne mu miejsce w dworskiej hierarchii. Etykieta stwarzała okazję do intryg, pozwalała na realizację własnych ambicji lub polityki rodu, otwierała lub zamykała drogę do kariery, awansów i pieniędzy. Oto książka, która przybliża zasady dworskiej etykiety w Wersalu, dopracowane i rozbudowane za czasów Ludwika XIV. Jest osobliwą kroniką codziennego życia wersalskiego dworu, spisaną przez pryzmat zasad rządzących zachowaniem i rozkładem dnia mieszkańców pałacu, który w czasach Króla Słońce był zamieszkały przez dwór liczący blisko tysiąc osób i drugie tyle służby. Sama znajomość etykiety i zasad dotyczących porządku pierwszeństwa, rang, godności i przywilejów to nie wszystko. Kluczem do dworskiego sukcesu było opanowanie sztuki umiejętnego korzystania z ustanowionego zbioru reguł. Czy jesteś gotów, Drogi Czytelniku, poznać ten sekret? Pierwsza część książki nakreśla okoliczności i powody prowadzenia rozbudowanej etykiety, opartej w dużej mierze na zasadach ceremoniału ustanowionych przez Katarzynę Medycejską. Druga cześć to alfabetyczny zbiór haseł dotyczących wersalskich zwyczajów i obyczajów. Jest to jednak zbiór osobliwy, jego autorka bowiem jest daleka od podawania prostych definicji. Każde z haseł, hojnie urozmaicone błyskotliwymi i zabawnymi anegdotami, zawiera objaśnienie konkretnej zasady lub ceremoniału.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Ogólna
There are copies available to loan: sygn. 94(4) (1 egz.)
Book
In basket
Kobiety Wojny Dwóch Róż / Sarah Gristwood ; przełożyła [z angielskiego] Barbara Kaczyńska. - Kraków : Wydawnictwo Astra, 2019. - 375 strony, [8] stron tablic : ilustracje kolorowe ; 25 cm.
Wojna Dwóch Róż przedstawiana jest zazwyczaj z perspektywy mężczyzn – Ryszarda księcia Yorku, Henryka VI, Edwarda IV i Henryka VII. Sara Gristwood prezentuje zupełnie nowe spojrzenie na konflikt Lancasterów i Yorków, w którym główną rolę odgrywają kobiety. Autorka śledzi losy siedmiu kobiet, które aktywnie uczestniczyły w politycznych rozgrywkach podczas wojny domowej. Jest wśród nich pozbawiona korony Cecylia Neville, Elżbieta Woodville, która potajemnie poślubiła Edwarda IV i uknuła spisek w celu obalenia Ryszarda III, czy niezwykle ambitna Małgorzata Beaufort, matka Henryka VII, która doprowadziła swojego syna do angielskiej korony. Większość z siedmiu kobiet, których losy tworzą rdzeń tej książki, była już tematem co najmniej jednego studium biograficznego. Celem niniejszego opracowania jest jednak splecenie historii poszczególnych kobiet w jedną opowieść, prześledzenie łączących jej powiązań – często sprzecznych z sojuszami zawieranymi przez mężczyzn – i pokazanie, do jakiego stopnia ich życiorysy były często do siebie podobne. Ich życie toczyło się wokół władzy, której walutą przetargową byli synowie i mężowie. Brutalne wydarzenia tych lat mogłyby posłużyć za temat niejednej tragedii greckiej.
This item is available in 3 branches. Expand the list to see details.
Wypożyczalnia Ogólna
There are copies available to loan: sygn. 94(4) (1 egz.)
Wypożyczalnia F1
There are copies available to loan: sygn. 94(4) (1 egz.)
Wypożyczalnia F5
There are copies available to loan: sygn. 94(4) (1 egz.)
Book
In basket
Plantageneci : waleczni królowie, twórcy Anglii / Dan Jones ; przełożyła [z angielskiego] Magdalena Karwowska. - Wydanie 2. - Kraków : Wydawnictwo Astra, 2020. - XXXIX, 576 stron, [16] stron tablic : ilustracje ; 21 cm.
„Plantageneci” to historia najsłynniejszej angielskiej dynastii. Przedstawiciele tego rodu rządzili Anglią przez osiem pokoleń pomiędzy 1154 a 1399 rokiem – zarówno najwybitniejsi, jak i cieszący się najgorszą sławą królowie, jakich nosiła ziemia. Anglia za ich panowania przeobraziła się z podzielonego, naznaczonego okrucieństwem kraju rządzonego przez Normanów we wspaniałe, dobrze funkcjonujące królestwo, które z czasem odziedziczyli Tudorowie. U szczytu potęgi Plantagenetów ich władza rozciągała się od nizin Szkocji po Pireneje, od Irlandii po granice Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Walcząc o utrzymanie kontroli nad swoimi obszarami, Plantageneci stworzyli także najważniejsze podwaliny angielskiego prawa, rządu, architektury, sztuki i folkloru, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego. Powołując się na najnowsze badania, autor „Plantagenetów” przedstawia początek europejskiego imperium stworzonego przez Henryka II i Eleonorę Akwitańską, dzieje Ryszarda Lwie Serce podczas trzeciej krucjaty i ukorzenie się króla Jana przed poddanymi, domagającymi się respektowania ustaleń „Magna Carta”. To także historia początku Parlamentu za czasów Henryka III i niespokojne rządy Edwarda Długonogiego, który podbił Walię i podporządkował sobie Szkocję, ale nie zdołał porozumieć się z własnym synem, nieszczęsnym Edwardem II. Kulminacyjnym punktem książki jest wiek rycerstwa, gdzie Jones opisuje dramatyczne w skutkach zwycięstwa Edwarda III podczas wojny stuletniej, pomór czarnej śmierci i rewolucję chłopską, a także fatalne rządy Ryszarda II, który doprowadził Plantagenetów do ostatecznego upadku. Ta fascynująca historia przedstawia nietuzinkowy portret królów – twórców Anglii. Zabiera Czytelnika w porywającą podróż do czasów największej potęgi narodu.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Wypożyczalnia Ogólna
There are copies available to loan: sygn. 94(4) (1 egz.)
Wypożyczalnia F2
There are copies available to loan: sygn. 94(4) (1 egz.)
Book
In basket
Witajcie w Anglii pod rządami Elżbiety I, w kraju, który niczym w soczewce skupia wszystkie znane sprzeczności nowożytnego świata. Co uderzy cię zaraz po przybyciu do elżbietańskiej Anglii? Na początek szokiem okażą się zapachy miast i miasteczek, a już po kilku dniach najważniejsza okaże się ulotność i kruchość życia - przerażające martwe ciała leżące na ulicach podczas epidemii grypy albo dżumy czy wszędobylscy żebracy w łachmanach. Poruszy cię także całkowita bezradność wobec przeciwności losu i to nawet w najwyższych kręgach społecznych…. Jak naprawdę żyło się w epoce elżbietańskiej? Jakie nosiło się stroje? Czy poddani królowej zdawali sobie sprawę, że żyją we wspaniałych czasach? A jeśli tak, to w jaki sposób pogodzić tę wspaniałość z bezdomnością, chorobami, przemocą, seksizmem i głodem? Ian Mortimer ukazuje kraj, w którym ludzie średnio dożywają trzydziestki, umierają z głodu, a katolików prześladuje się za wiarę. Z drugiej strony w tym samym czasie powstają arcydzieła literatury angielskiej, budowane pałace uznaje się za perły architektury, a niektórzy poddani Elżbiety opływają glob ziemski.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Ogólna
There are copies available to loan: sygn. 39 (1 egz.)
Book
In basket
Oto niezwykły przewodnik po epoce tak odległej, że życie codzienne przypomina szkołę przetrwania! Czy jesteś gotowy na dietę złożoną z gotowanego boczku, chleba i grochu, konieczność zapuszczenie wzbudzającej zaufanie brody i publiczne pocałunki z innymi mężczyznami na znak pokoju? Czy odnajdziesz się w świecie, w którym kobiecie nie wolno wzruszać ramionami, a kąpiel raz na tydzień i codzienne czesanie włosów są dowodem próżności? Poznaj epokę, w której zarazę powodowało niekorzystne ustawienie planet, próchnicę leczono za pomocą opium, bogaci płacili biedocie za pojawienie się na pogrzebie, a lordowie w imię mody potykali się o czubki własnych butów. Witaj w czasach, gdy siedmiolatek za kradzież trafi na szubienicę, porządnego fachowca nie stać na marmoladę, a z ludźmi z wyższych sfer najprędzej dogadasz się... po francusku. Nadal marzysz o podróżach w czasie? Jeśli tak, zapraszamy do lektury niezwykłej książki, dzięki której poznasz prawdziwe średniowiecze. Przekonaj się czy dasz radę przeżyć w średniowiecznej Anglii!
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Ogólna
There are copies available to loan: sygn. 39 (1 egz.)
Book
In basket
15-letnia Karolina Matylda Hanowerska jest młodszą siostrą króla Anglii Jerzego III. W 1766 roku została wysłana do Danii, aby poślubić dwa lata starszego od siebie króla Chrystiana VII. Pod wieloma względami monarcha i jego żona królowa są wciąż dwojgiem dużych dzieci, noszących się z królewskim przepychem i dostojeństwem. Życie ich obojga na rozwiązłym, żyjącym namiętnością i intrygami duńskim dworze przybiera dramatyczny obrót przez nasilającą się chorobę psychiczną króla z jednej strony oraz miłość młodej królowej do inteligentnego i czarującego Johanna Struensee z drugiej. Struensee jest bowiem nie tylko uznanym królewskim medykiem, ale także człowiekiem o wyjątkowo silnej pozycji politycznej – po przyjęciu posady na królewskim dworze zostaje zaufanym poplecznikiem duńskiego monarchy, rozkochując w sobie młoda królową, samotną i niezrozumianą zarówno przez poddanych, jak i przez małżonka. Znakomita książka duńskiej pisarki to powieść, w której wielkie idee stają się punktem wyjścia do miłosnej historii. Powieściowy świat Bodil Steensen-Leth to nie tylko uczucie dwojga ludzi, ale także zaangażowanie w oświeceniowe reformy kraju, dzięki którym los zacofanej Danii ma szansę ulec poprawie. Epizod oświeceniowego reformatora na duńskim dworze królewskim to dla Duńczyków jeden z najbardziej doniosłych momentów w historii ich kraju. Jednakże przyjaźń Struensee z chorym królem i jednocześnie wielkie uczucie do jego małżonki - klasyczny dworski mezalians – mogą prowadzić jedynie do tragicznego finału. Kim była Angielka, która jako duńska królowa Karolina Matylda zaangażowała się w jeden z najdziwniejszych trójkątów miłosnych w historii? Bodil Steensen-Leth odpowiada na to pytanie w iście mistrzowski sposób, ukazując, jak kilkuletni pobyt w Danii z młodej niewinnej dziewczyny uczynił Matyldę dojrzałą, zdecydowaną kobietą, która zawzięcie walczy o prawo do opieki nad swoimi dziećmi i do kochania mężczyzny, którego sama wybrała. „Kochanek królowej” to porywająca opowieść o jednym z najbardziej dramatycznych wątków w historii Danii.
This item is available in 3 branches. Expand the list to see details.
Wypożyczalnia Ogólna
There are copies available to loan: sygn. SKAND. (1 egz.)
Wypożyczalnia F2
There are copies available to loan: sygn. SKAND. (1 egz.)
Wypożyczalnia F4
All copies are currently unavailable
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again